Jak se boduje tenis?

Jak se boduje tenis? lis, 7 2023

Základy tenisového bodování

Chci se s vámi podělit o pravidla a systém bodování v tenise. Začínáme nejzákladnějšími pravidly. Představte si, sedíte na lavičce v tenisovém klubu, kde jsme se s Petrem začali učit hrát tenis, a poprvé koukáte na zápas. A to doslova, protože se někdy zdá, že tenis má svůj vlastní jazyk. Abychom nerozmlouvali jen o "lásce" (což v tenise znamená nula bodů), začneme s tím, že každý zápas se hraje na sety.

Set se skládá z her a zápas se skládá z setů. Většina profesionálních zápasů se hraje na tři vítězné sety pro muže nebo na dva vítězné sety pro ženy. Každá hra má hodnotu jednoho bodu v rámci setu a pro vítězství v setu je potřeba vyhrát šest her s rozdílem dvou her. Jestliže je skóre 6:6, hraje se tzv. tie-break. Ten rozhodne o vítězi setu.

Počítání jednotlivých her

Pojďme se podívat na to, jak se počítají body v rámci jednotlivých her. Když vyhrajete první míč hry, získáváte 15 bodů. Když vyhrajete druhý míč, získáváte dalších 15 bodů, takže máte celkem 30. Třetí míč má hodnotu 10 bodů, takže když ho vyhrajete, získáváte 40 bodů. Osobně do dnešního dne nejsem schopna pochopit, proč se druhý bod ve hře nepočítá jako 20 a třetí jako 30. Nechci vás zmást, ale tento způsob počítání je prostě součástí tradice tohoto krásného sportu.

Ale co když po dosažení 40 bodů neskončíte hru dalším bodem? V tom případě, jestliže hru vedete 40-30 a vyhrajete další míč, vyhráváte hru. Ovšem když je stav 40-40, což se v tenise nazývá "deuce", musíte vyhrát další dva body v řadě, aby jste vyhráli hru. První bod po "deuce" se nazývá "advantage" (výhoda). Pokud hráč s výhodou vyhraje další míč, vyhrává hru. Pokud hráč s výhodou prohraje míč, skóre se vrací na "deuce".

Bodování setů a zápasů

Set vyhrává hráč, který jako první vyhraje šest her, avšak musí mít náskok nejméně dvou her. Jestliže je stav her 6-6, hraje se tzv. tie-break. Ten se hraje na 7 vyhraných míčů s náskokem minimálně dvou míčů. Tie-break může skončit třeba i stavem 24-22, jako se to jednou stalo nám s Petrem na tréninku. Byl to nekonečný zápas, ale ohromně jsme si to užili.

Zápas vyhrává hráč nebo pár (v případě deblu), který jako první vyhraje předem stanovený počet setů. U mužů je to obvykle 3 sety a u žen 2 sety. Ale opět upozorňuji, že formát zápasu se může lišit podle konkrétního turnaje.

Rozdíly mezi mužským a ženským tenisem

Abychom toho nebylo málo, tak je třeba dodat, že existují i určité rozdíly mezi mužským a ženským tenisem. Největší rozdíl je v počtu setů, které se musí vyhrát, aby hráč vyhrál zápas. Jak jsem již zmínila, muži obvykle hrají na tři vítězné sety (tedy zápas může mít až pět setů), zatímco ženy hrají na dva vítězné sety (zápas může mít tedy tři sety).

Každopádně, ať už hrají muži nebo ženy, tenis je vždy velmi dynamický a emocionální sport. A právě výkyvy v bodování často přinášejí nejvíce napětí. Tak jako Petr, který jednou zvládl zvrátit stav z 5-2 na 7-5. Tohle jsou momenty, které z tenisu dělají nezapomenutelný zážitek.

Co je to tie-break?

Když je na konci setu nerozhodný stav 6:6, přichází na řadu tie-break. Je to speciální hra, která rozhodne o vítězi setu. Hraje se na 7 bodů, ale musíte mít minimálně dvoubodový náskok. Pokud tedy tie-break dosáhne stavu 6-6, pokračuje se dále, dokud hráč dosáhne náskoku dvou bodů.

Samožrejmě i tady platí pravidlo o výměně stran, ale ve zkrácené formě - strany se vyměňují po každých 6 míčích. Tie-break je skutečně napínavou součástí zápasu a já si do dneška pamatuji, jak jsem poprvé vyhrála tie-break. Srdce mi bušilo jako o závod a emoce byly neuvěřitelné.

Rady a tipy pro pochopení tenisového skórování

Zní to složitě? Nebojte se, jakmile si tato pravidla několikrát osaháte na kurtu nebo je řádně vyzkoušíte při sledování zápasu, stane se vám počítání bodů druhou přirozeností. A jakmile se dostanete do toho, budete moci vychutnat všechnu krásu hry, její strategii a finesu.

Pamatujte, že i když se někdy zdá, že se výsledky neustále mění, je důležité zůstat v klidu a nenechat se vyrušit. Také je dobré vědět, že v tenise hra nikdy neskončí, dokud neskončí – díky systému bodování máte možnost zvrátit výsledek zápasu kdykoliv během hry a dosáhnout neuvěřitelných comebacků, jako to udělal Petr.

Snad vám tato pravidla a tipy pomohou lépe pochopit bodování v tenise, ať už jste na kurtu nebo v publiku. A pamatujte, nejvíc zábavy je ve hře samotné – tak si to užijte!